فاکتورهای زیادی برای رتبه بندی وبسایت ها وجود دارد که از جمله آنها می توان به تعداد بک لینک، میزان فعالیت در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، عمر دامنه و …. اشاره کرد.
در این مقاله از سایت سمانیک تاثیر عمر دامنه بر سئو سایت را بررسی می کنیم.

تاثیر سن دامنه در سئو

سن دامنه چقدر در افزایش رتبه سایت ها تاثیر گذار است؟

نکته مهمی که وجود دارد این است که سن دامنه در کنار عوامل دیگر سئو مانند لینک بیلدینگ، تولید محتوای اختصاصی برای سایت به طور غیر مستقیم می تواند در رتبه سایت شما موثر واقع شود و رتبه شما را در نتایج جستجوی گوگل بالاتر ببرد.
در واقع می توان گفت کسانی که دامنه هایی با قدمت بالا را به ثبت رساندند ، کارهای مفید بسیاری نیز در کنار آن انجام داده‎اند که رتبه بالاتری را کسب کرده اند. به طور مثال بهترین و کوتاهترین نام‎های دامنه را انتخاب و ثبت کرده‎اند. برای ایجاد برند خود تلاش زیادی کردند و زمان زیادی رو برای برندسازی صرف کردند بطوریکه افراد زیادی برند آنها را می شناسند و به آن لینک داده اند و آنها را به عنوان یک مرجع می شناسند. در واقع این افراد با ارتباط با شبکه ها و رسانه ها توانسته اند بک لینک های خوبی دریافت کنند. به دلیل تاثیرات این فعالیت ها است که وب سایت های قدیمی موفق تر و با ارزش تر هستند.

یک دامنه قدیمی که هرگز سایتی بر روی آن نبوده و هرگز لینکی از هیچ مکانی از وب به آن اشاره نشده است ذره‎ای اختلاف با دامنه‌ای که همین امروز به ثبت رسیده است ندارد. در واقع می‎‏توان چنین گفت، وب سایتی که بیش از ۱۰ سال عمر دارد اما سال‎هاست که بروزرسانی نشده و هیچ لینکی برای آن ایجاد نشده و هیچ فعالیت آف پیج سئوی مفیدی نداشته است، با وب سایتی که در چند ماه گذشته راه اندازی شده هیچ اختلافی ندارد و حتی ممکن است به مراتب بی ارزش‎تر و ضعیف‎تر باشد.
‎ ‎
وب سایتی که تازه ساخته شده و فعالیت های سئو پسندی را انجام می دهد نسبت به سایتی که قدمت دارد اما مدت هاست که بروزرسانی نشده است و فعالیتی نداشته که توجه و اعتماد موتورهای جستجو را جلب کند قطعا ارزش بیشتری خواهد داشت.

چه دامنه هایی را انتخاب نکنیم؟

– دامنه هایی که سابقه هک دارند ریسک بالایی دارند و ارتقا سئو آنها به آسانی صورت نمی گیرد. پس حتما قبل از خرید و یا انتقال دامنه از سابقه آن مطلع شوید.

– سایت هایی که تعداد زیادی ارور و یا صفحه ۴۰۴ دارند.
– سایت هایی که تعداد زیادی صفحات خود را حذف از گوگل حذف کرده اند. در بعضی موارد افراد صفحات ایندکس شده خود را از گوگل حذف می کنند و کار با زمینه دیگری را در آن بارگزاری می کنند که اصلا کار صحیحی نیست.

– وقفه زیاد بین خرید دامنه و طراحی سایت
بعضی افراد ابتدا دامنه و هاست را خریداری می کنند و بعد شروع به طراحی سایت می نمایند . این کار باعث می شود سایت در حالت پیش فرض هاست قرار گیرد که کار مناسبی نیست.
– دامنه هایی که مدت طولانی در دسترس بودند. معمولا صاحبان دامنه ها تاریخ تمدید آنها را فراموش می کنند و سایت به حالت pending یا همان تعلیق قرار می گیرد. این باعث می شود ارتباط سایت شما با ربات های گوگل و دیگر موتورهای جستجو قطع شود.

۱۰ ابزار مفید برای انتخاب نام دامنه مناسب